Robert Baden-Powell

22. 2. 1857 – 8. 1. 1941
lord Robert Stephenson Smyth Baden-Powell of Gilwellb-p-800.jpg
Narodil se 22. února 1857 jako šestý syn (celkem měl 7 bratrů) v rodině profesora na Oxfordské univerzitě v Anglii. Už jako dítě zdokonaloval své pozorovací schopnosti na toulkách přírodou. Studoval na soukromé střední škole Charterhouse. Tam, v nedalekých lesích získával své první zkušenosti se stopováním, lovem a kuchyňskou úpravou úlovků. Ale také první zkušenosti zvěda, neboť se jednalo o činnost zakázanou a přísně stíhanou vychovateli. Hrál na piáno a violu a také kreslil. Prázdniny trávil většinou na lodích, plachtěním a veslováním se svými bratry.
V devatenácti letech nastoupil na vojenskou akademii. Lákaly ho cizí země. Na vojenských výpravách  se dostal do Indie, Afghánistánu, Afriky či Jugoslávie. Tam získal značné praktické znalosti v umění hledat cestu, pozorovat, stopovat, hledat v neznámé krajině, skrýt se... souhrnně skauting (scout  = průzkumník, stopař, zvěd). Zavedl výchovu průzkumníků a napsal pro ně příručku. Ta nadchla anglické chlapce, ale Baden-Powell nebyl rád, protože to byla kniha pro vojáky a ne pro mládež. Proto ji přepracoval a své výchovné myšlenky sepsal v knize „Scouting for boys“.
Skautskou výchovu si poprvé vyzkoušel v praxi se skupinkou dvaceti chlapců na táboře na ostrově Brownsea. Tábor se konal v roce 1907 a je považován za počátek skautského hnutí.
Baden-Powell využil přirozený sklon hochů vytvářet tlupy, uzavřené skupiny s vlastní činností, a tím vznikl základní prvek – družina. Skautská výchova od samého počátku vedla k čestnosti, smyslu pro povinnost, k dobrovolné kázni, úctě k hodnotám, k optimismu a lásce k přírodě. Baden-Powell položil pevné myšlenkové základy, na kterých stojí skauting do dnes.
Již v roce 1909 se na srazu skautů objevily první skautky a Baden-Powell požádal svou sestru Agnes o pomoc při zakládání dívčího skautingu. Ten vznikl v roce 1910. Začaly se rozšiřovat věkové hranice o objevují se vlčata a roveři a začíná vzkvétat mezinárodní skauting.
30. října 1912 se Baden-Powell oženil s Olave Saint Clair Soames (narozenou 22. února 1889). Z manželství se narodily 3 děti. Olave  později převzala vedení organizace skautek. V roce 1922 byl Baden-Powell jmenován do šlechtického stavu. 8. ledna 1941 Baden-Powell zemřel v africké Keni, kde je pochovaný společně se svou ženou, která umřela 25. června 1977.