Ernest Thompson Seton

14. 8. 1860 – 23. 10. 1948
etsfoto.jpgNarodil se 14. srpna 1860 v South Shieldes v Anglii. Po šesti letech se rodina odstěhovala do Kanady, kde vyrůstal. Dobře se učil, nejvíce ho přitahovaly přírodní spisy. Byl dobrý kreslíř. Zvířata nejen kreslil, ale začal o nich také psát. Všechny své knihy si sám ilustroval.
Zásadní zlom v jeho životě znamenal rok 1902, kdy motivoval partu chlapců, která byla postrachem na jeho pozemcích, k založení prvního woodcrafterského kmene - založil Woodcraft Indians. Místo strohých pokynů napsal pro své „Indiány“ romány „Dva divoši“, „Rolf zálesák“ a „Svitek březové kůry“. Seton vystihl zušlechťující sílu života v přírodě a využil svého objevu výchovně.
První zálesáčtí indiáni běhali na čerstvém vzduchu, plavali, stříleli z luku, hráli spoustu her, žili životem indiánského kmene, učili se znát přírodu a tábořit. Spali venku, nemluvili hrubě, nenadávali a byli vychováváni k pravdě, čestnosti, zdatnosti, pořádku a čistotě.
Roku 1910, když se v USA objevil skauting, spojil Seton své Indiány se skauty a stal se prvním náčelníkem skautů v USA. Později se však se skauty rozešel a založil Woodcraft League of America – Ligu lesní moudrosti, které se věnoval až do své smrti 23. října 1946, kdy Černý vlk odešel k věčnému ohni.
U nás je pokládán za jednoho ze zakladatelů skautingu a snad právě proto je dodnes kladen velký důraz na výchovu spojenou s pobytem v přírodě.