Antonín Benjamin Svojsík

abs4-800.jpg
5. 9. 1876 – 17. 9. 1938
Svojsík (původně Antonín František) se narodil jako druhý ze čtyř synů 5. září 1876 v Praze na Smíchově. Byl pohybově nadaný a od mládí se chtěl stát profesorem tělocviku, což se mu splnilo. Třiadvacetiletý byl náčelníkem sokolské župy. Ale také rád zpíval a stal se členem Českého pěveckého kvarteta. Zde také získal jako nejmladší člen přezdívku Benjamin. Kvarteto se vydalo v roce 1902 na cestu po světě a sklízelo velké úspěchy.
V roce 1911 se o prázdninách vydal do Anglie, aby se blíže seznámil se skautingem. Vrátil se nadšený a začal překládat knihu Scouting for boys. Uvědomoval si však, že není možné přesně přenést anglický skauting do českých poměrů. Svojsík vytvořil ve světě ojedinělou syntézu Setonova woodcraftu a Baden-Powellova skautingu. Od Baden-Powella převzal myšlenkové základy a většinu praxe, zdůraznil vztah k přírodě a také tělesnou výchovu. Naši skauti byli pojmenováni JUNÁCI.
Po prázdninách 1911 sestavil Svojsík první skautský oddíl. V roce 1912 vydal knihu „Základy Junáctví“, do které přispěla řada dalších spisovatelů a profesorů. O prázdninách roku 1912 vedl Svojsík první skautský tábor ve Vorlovských lesích nedaleko hradu Lipnice. Tábor měl 13 účastníků. Ti vyzkoušeli úplnou skautskou praxi za nesnadných podmínek, ale zcela úspěšně.
Svojsík se nejprve pokusil začlenit vznikající skautské oddíly do Sokola, kde ale neuspěl. Založil tedy v roce 1914 samostatný skautský spolek Junák – Český skaut. V roce 1915 začal Svojsík vydávat časopis Junák.
V době první republiky pracoval Svojsík v ústředí skautské organizace a skauting stále získával jak nové členy, tak i na dobré pověsti. Vznikaly další skautské organizace s mírně odlišnými názory. Pod vlivem hrozby fašismu se Svojsíkovi nakonec podařilo český skauting sjednotit a v roce 1938 vznikl „Junák – svaz skautů a skautek RČS“.
O prázdninách 1938 odjel Svojsík do Ruska, aby se seznámil s výchovou ruské mládeže. Po návratu onemocněl a 17. září 1938 zemřel. Tři tisíce junáků doprovodilo svého náčelníka na památný vyšehradský hřbitov.